Жири 67. Међународног београдског сајма књига, који је радио у саставу Ирена Шпадијер (председник), Татјана Њежић, Миле Бјелајац, Зоран Пауновић и Марко Крстић, разматрао је и оценио издавачку продукцију у категоријама за које се додељују признања.

ИЗДАВАЧ ГОДИНЕ

Жири је одлучио да у ужи избор за награду Издавач године у 2024. уђу следеће издавачке куће: 1. Креативни центар, 2. Карпос, 3. КОВ, 4. Градац и 5. ЛОМ

Награда за Издавача године у 2024. додељује се издавачкој кући КРЕАТИВНИ ЦЕНТАР

(Од 1989, када је основан, “Креативни центар” је издавач који квалитетом, високим стандардима и несумњивим постигнућима јесте чињеница која у најбољем и најлепшем смислу обележава издаваштво у земљи, а временом је постигао и међународну репутацију.

Између два Сајма објавили су осамдесетак наслова, а свеукупно их је на њиховом штанду око 1.500.

Својим издањима за децу, бебе, тинејџере, родитеље, младе и друге, овај издавач на инспиративан, иновативан, релевантан а пријемчив начин обрађује широк спектар тема, од историје и митова до најзначајнијих феномена данашњице.

Њихова издања граде мостове међу људима и генерацијама.

Жири овом приликом жели да истакне значај издавача као што су лознички „Карпос“, сремскокарловачка „Издавачка књижарница Зорана Стојановића“, вршачки КОВ, чачански “Градац“, који има и прворазредни часопис, београдски “ЛОМ“… који континуирано објављују изузетне, квалитетне наслове.)

ИЗДАВАЧКИ ПОДУХВАТ ГОДИНЕ

Чланови жирија су у ужи избор за Издавачки подухват године 2024. изабрали следећа дела: 1. Едиција „Популарна лингвистика“, Прометеј, 2. „Зборник краљева и архиепископа српских“, приредио Томислав Ж. Јовановић, Чигоја штампа, 3. Борислав Пекић, „Живот на леду“ (дневници) 1-5, Штампар Макарије, 4. Библиотека „Велики преводи“, Трећи Трг

Награда за Издавачки подухват године 2024. додељује се равноправно:

1. КЊИГАМА ИЗ ЕДИЦИЈЕ «ПОПУЛАРНА ЛИНГВИСТИКА», ПРОМЕТЕЈ, НОВИ САД

(Едиција „Популарна лингвистика“ Издавачке куће Прометеј из Новог Сада, у којој је између два сајма објављено пет нових књига, постојано и делотворно истрајава на остваривању племените мисије неговања културе језика и говора, као и јачања свести о значају те културе у савременом друштву. Студије, речници, приручници и све друге књиге објављене у оквиру едиције „Популарна лингвистика“, дела су угледних домаћих аутора чија висока стручност подразумева и умеће приближавања сложене и актуелне лингвистичке тематике широкој читалачкој публици, чиме ова едиција даје изузетно велики допринос подизању нивоа језичке културе у нашој средини.)

2. «ЗБОРНИКУ КРАЉЕВА И ЕПИСКОПА СРПСКИХ», ПРИРЕДИО ТОМИСЛАВ Ж. ЈОВАНОВИЋ, ЧИГОЈА ШТАМПА

(Тротомно критичко издање «Зборника краљева и архиепископа српских», које је приредио Томислав Јовановић а издала Чигоја штампа, представља изузетан допринос српској филолошкој науци, посебно у домену текстологије и историје књижевности. Детаљно је проучено комплетно рукописно наслеђе Зборника (22 рукописа и фрагмента) од ХVI до ХIХ века, а за основу издања узет је кодекс из Архива САНУ, исписан 1553. године у Милешеви за манастир Хиландар. Композиционо најсложеније дело старе српске литературе, које је настајало током ХIV столећа, а чији је главни аутор архиепископ Данило Други, сада је коначно у правом светлу доступно научној и широј културној јавности.)

НАЈБОЉИ ИЗДАВАЧИ ИЗ ДИЈАСПОРЕ И РЕГИОНА У 2024.

Чланови жирија су у ужи избор за награду Најбољи издавачи из дијаспоре и региона у 2024. предложили: 1. Монографија «Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу“, аутора Милене Мартиновић, Митрополија Црногорско-приморска, 2. Изабрана дела академика Рајка Кузмановића у 12 књига, Православна реч, Академија наука и умјетности Републике Српске, Бања Лука, Нови Сад 2024.

Награда Најбољи издавач из дијаспоре у 2024. припала је издавачу

МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКА

(Монографија Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу, аутора Милене Мартиновић, коју је издала Митрополија црногорско-приморска, на досад најпотпунији начин представља једну од ретких сачуваних српских средњовековних манастирских библиотека. Поред описа свих рукописа данашње цетињске колекције, као и реконструкције рукописне збирке манастира Пиве, чији је део био пренет у Цетињски манастир, ауторка је сакупила и презентовала податке о књигама које су некада припадале овој збирци а сада се налазе у разним иностраним библиотекама. Посебну вредност књиге М. Мартиновић представља приказ културних прилика, духовног и црквеног живота на територији данашње Црне Горе током ХVI и ХVII столећа.)

НАГРАДА ЗА ДОПРИНОС У ОБЛАСТИ НАУКЕ

Чланови жирија су у ужи избор за Награду за допринос у области науке предложили: 1. Лејдулф Мелве, Свет који се мења: Глобални средњи век 500-1500, Карпос, Лозница, 2. Дејан Јовић, Увод у Југославију, Академска Књига, Нови Сад, 2024, 3. Огњен Прибићевић, Другачији свет, Клио

Награда за допринос у области науке у 2024. припала је издавачу

КАРПОС, ЛЕЈДУЛФ МЕЛВЕ, СВЕТ КОЈИ СЕ МЕЊА: ГЛОБАЛНИ СРЕДЊИ ВЕК 500-1500, ЛОЗНИЦА, 2024.

(Свет који се мења: Глобални средњи век 500 — 1500, норвешког научника Лејдулфа Мелвеа, у издању Карпоса и преводу Јелене Ломе, представља средњи век у широком цивилизацијском контексту и разматра његов допринос настанку савременог друштва. Аутор анализира седам светских цивилизација: мезоамеричку, афричку, западноевропску, византијску, исламску, индијску и источноазијску у временском распону од 500. до 1500. године.

Овим монументалним издањем издавачка кућа Карпос укључује се у најактуелније научне токове савременог света.)

ДЕЧЈА КЊИГА ГОДИНЕ

Чланови жирија су у ужи избор за Дечју књигу године изабрали дела: 1. Наш свет у 1000 одговора, Марије Фореро, Лагуна, 2. Ршумовање од А до Ш, Љубовоја Ршумовића, Пчелица, 3. Ходошашће растројеног ума, Уроша Савића, Бесна кобила, 4. Едиција „Велики морепловци“, Миломира Краговића, Прометеј.

Награда за Дечју књигу године се додељује књизи

НАШ СВЕТ У 1000 ОДГОВОРА, ЛАГУНА

(Наш свет у 1000 одговора, Марије Фореро, са илустрацијама Марифе Гонзалес, издавачке куће Лагуна (Мала Лагуна), представља прави пример како на најзанимљивији и најразумљивији начин можете пренети најмлађима најширу лепезу различитих појмова и знања из светске културе и историје, науке и природних појава. У овој књизи дете ће пронаћи бројне информације, забавне експерименте и загонетке које би требало решити, као и упознавање са древним цивилизацијама и знаменитим личностима. Гледајући тако, 1000 одговора може бити и 1000 разлога зашто овогодишњи жири Сајма књига награђује овај, заиста едукативан, лексикон за најширу употребу намењен, што је посебна вредност, и млађој и старијој деци.)

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ ЗА ИЗДАВАЧА, КЊИГУ ИЛИ СТРИП У 2024.

Чланови жирија су одлучили да Специјално признање за издавача, књигу или стрип у 2024. години понесу:

  1. ГОРЊА КЊИГА — ДОЊА KЊИГА, АЛЕКСА ГАЈИЋ, ИЗДАВАЧКА КУЋА «МАКОНДО», БЕОГРАД
  2. «КЊИЖЕВНИ СВИЈЕТ БРАНИСЛАВА НУШИЋА», ГОРАН МАКСИМОВИЋ, ПРАВОСЛАВНА РЕЧ, НОВИ САД (поводом 160 година од рођења Бранислава Нушића)
  3. „ВЕЛИКИ АТЛАС СРБИЈЕ“, СЛУЖБЕНИ ГЛАСНИК, БЕОГРАД
  4. СТРАТИШТЕ УМОРЕНЕ СРПСКЕ ДЕЦЕ У НДХ (НЕЗАВИСНА ДРЖАВА ХРВАТСКА — ГРОБНИЦА 54.009 ДЕВОЈЧИЦА И ДЕЧАКА), АУОР БОЖО ГРБИЋ, УДРУЖЕЊЕ «СРПСКА КРАЈИНА 1990», 1-2, „ИЗДАВАЧ МИРОСЛАВ, БЕОГРАД

 

НАЈЛЕПША КЊИГА НА 67. БЕОГРАДСКОМ МЕЂУНАРОДНОМ САЈМУ КЊИГА

Жири у саставу Јован Чекић (председник), Југослав Влаховић и Борут Вилд једногласно је одлучио да

Награда «Богдан Кршић» за најлепшу књигу на Београдском међународном сајму књига 2024. године буде додељена књизи

«ПЕСМА» ОСКАРА ДАВИЧА, У ИЗДАЊУ ИК КОНТРАСТ

(Треба истаћи да је поред награђене књиге /»Песма» Оскара Давича/ читавој едицији Балканон/Ре:публика посвећена посебна пажња с обзиром на то да је за потребе ове едиције дизајнер Славимир Стојановић посебно дизајнирао писмо тако да су све насловне рађене у фонту «контраст болд». Може се рећи да је у питању атрактиван, а опет не наметљив приступ који својом прецизношћу и истанчаношћу већ на први поглед привлачи пажњу дајући читавој едицији препознатљив идентитет. У поређењу са мноштвом мање-више класично обликованих књижних корица на Сајму, ово није само освежење, него истински помак. Посебно је важно што тај помак долази из оног што чини саму срж и суштину књиге — слова и типографије.

Поред награђене књиге, жири жели посебно да истакне дизајнерски квалитет монографија «Војо Станић», дизајн Ана Матић, и «Горња књига — Доња књига» Алексе Гајића)

НАЈЛЕПША ДЕЧЈА КЊИГА

Награда за најлепшу дечју књигу додељује се књизи

ЈАСМИНКЕ ПЕТРОВИЋ «ГИГА ПРАВИ МОРЕ», У ИЗДАЊУ КРЕАТИВНОГ ЦЕНТРА, 2024, ИЛУСТРАЦИЈА АНА ПЕТРОВИЋ, ДИЗАЈН ДУША ПАВЛИЋ

(Ретко смо у прилици да видимо тако хармонично и смислено увезивање слике и текста у недељиву целину. Суптилне и децентне илустрације Ане Петровић ни у једном сегменту не подилазе општем (не)укусу, а изванредно се слажу са сада већ култним текстом Јасминке Петровић. Оно што посебно одликује ову књигу је достојанствено место илустрација, које нису само визуелно декорисање приче, него подједнако важан елемент storytellinga.)

СПЕЦИЈАЛНО ПРИЗНАЊЕ ЗА МЛАДОГ ДИЗАЈНЕРА

Специјално признање за младог дизајнера додељује се Урошу Савићу за комплетан ауторски ангажман (текст, илустрације и графичко обликовање) за књигу

ХОДОЧАШЋЕ РАСТРОЈЕНОГ УМА, ИЗДАВАЧ «БЕСНА КОБИЛА», 2024)

(Не дешава се често да имамо аутора који је кадар да подједнако квалитетно реализује књигу у свим њеним елементима. Урош Савић је без технолошких екстраваганција, али дизајнерски примерено и доследно обликовао сопствени текст и одличне илустрације у књигу која делује зрело, атрактивно и целовито. У рукама држимо књигу без продукцијских уступака и мана, књигу којој верујемо.)