Сајам књига у бројкама: 163.616 посетилаца
65. Међународни београдски сајам књига је одржан од 23. до 30. октобра 2022. На сајму је наступило 416 директних излагача (излагачи и суизлагачи, од чега 325 домаћих директних излагача и 91 иностраних директних излагача). Укупан број учесника који обухвата осим директних и индиректних излагача и заступљене фирме је 854.
Конференција – Издаваштво и јавни интерес
У сали Борислав Пекић у организацији Удружења професионалних издавача Србије одржана је конференција Издаваштво и јавни интерес. Прво је организован округли сто Пиратерија против друштва или друштво против пиратерије, у коме су учествовали проф. др Душан Пауновић, др Урош Ћемаловић и Милош Констатиновић, а модератор је био Гојко Божовић. Учесници су били сагласни да издаваче и ауторе чека велика борба, и да постоји проблем контроле електронских садржаја.
65. Београдски сајам књига: Румунија предала „Отворену књигу“ Француској
Београдски сајам, недеља, 30. октобар 2022. године. Последњи, и то предиван дан 65. Међународног београдског сајма књига обележен је симболичном примопредајом „Отворене књиге“, коју је амбасадорка Румуније у Србији Силвија Давидоју уручила амбасадору Француске у Србији Пјеру Кошару. Румунија је, са својом књижевношћу и културом, била домаћин овогодишњег, а Француска ће бити домаћин следећег, 66. Сајма књига 2023. године.
ВРЕМЕ ПАМЋЕЊА Зли дуси, 150 година од објављивања
У сали Иво Андрић у оквиру циклуса ВРЕМЕ ПАМЋЕЊА одржана је трибина Зли дуси Ф.М.Достојевског, 150 година од објављивања. У разговору су учествовали професори Филолошког факултета у Београду проф. др Јован Попов и проф. др Мило Ломпар и песник и преводилац Желидраг Никчевић. Модератор је био књижевни критичар Никола Маринковић.
Има ли табу тема у књижевности за децу?
У сали Душан Радовић одржана је трибина Има ли табу тема у књижевности за децу? У разговору су учествовали писци Јасминка Петровић и Угљеша Шајтинац, доцент на Учитељском факултету у Београду Бојан Марковић и коаутор терапеутских сликовница за децу Теа Кнежевић. Модератор је био доцент Учитељског факултета у Београду Владимир Вукомановић Растегорац.
ДИЈАЛОГ – Светислав Басара и Ђорђе Матић
У сали Иво Андрић одржан је ДИЈАЛОГ у којем су учествовали писац Светислав Басара и песник Ђорђе Матић. Разговор је водила уредница програма Сајма књига Сања Милић. Светислав Басара и Ђорђе Матић почели су дијалог говорећи о књизи у медијском простору. Басара је рекао да мисли да књига нема довољно медијског простора, али и да јој није место у нпр. штампи која је сензационалистичка.
ПИШЕМ, ДАКЛЕ ПОСТОЈИМ – Драган Јовановић Данилов
У сали Васко Попа у оквиру циклуса ПИШЕМ, ДАКЛЕ ПОСТОЈИМ о свом стваралаштву говорио је књижевник Драган Јовановић Данилов. Са њим је разговарала новинарка Јована Милованчевић. Драган Јовановић Данилов је истакао да је Иво Андрић говорио да постоје велики и мали језици, као што постоје велике и мале новчанице, али да језик којим је писао нпр. Црњански не може бити мали.
ПИШЕМ, ДАКЛЕ ПОСТОЈИМ, ЂОРЂЕ МАТИЋ
Гост 65. Београдског сајма књига из Хрватске, Ђорђе Матић, представио је свој актуелни роман Ниоткуда с љубављу. О Матићевој прози говорили су новинари Јелена Милованчевић и Владимир Стакић, разговор је водио писац Мухарем Баздуљ.
Капитална издања – Архитектонска и урбанистичка баштина
Поводом књиге Стамбена архитектура Београда 1918-1941, у сали Борислав Пекић разговарало се о стамбеној архитектури између два рата. Од тога како једно друштво разуме и решава стамбене проблеме, или како изгледа најчешћи тип стана, до тога како се кроз стамбену архитектуру могу ишчитати и карактеристике једног душтва, а и какве су сличности са данашњим временом.
Књиге за децу и развој интелигенције
У сали Душан Радовић одржана је трибина Књиге за децу и развој интелигенције. У разговору су учествовали: писац и коаутор NTC програма за школе Урош Петровић, ауторка развојно-креативних радионица Облутак Дуња Шашић и члан тима NTC семинара и писац Вук Рајовић. Модераторка је била новинарка Јелена Виденовић.